Tüm dünyanın başına bela olan Corona virüs son zamanlarda dünyanın yaşadığı en büyük felaketlerdendir.
Hal böyle iken sağlık sigortası ile ilgili soru işaretleri de mevcut;

Sağlık Sigortası Corona Virüs Tedavisini Karşılarmı?

Koronavirüsün özel sağlık sigortası kapsamında olup olmadığı tartışılıyor. Bir hastalığın sigorta kapsamında olmaması için ilk şart Hazine Müsteşarlığı’nın koyduğu Özel Sağlık Sigortası Genel Şartları’nda istisna edilmiş olması gerekiyor. Sağlık sigortası olanlar koronavirüsü kaptığında sigorta bunu karşılamak zorunda ancak bazı sigorta şirketleri özel şartlarında bunu belirtmişse kapsam dışında kalabilir. 

PANDEMİ İLAN EDİLDİ KAPSAM DIŞI KALDI

Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘pandemi’ ilan etmesi ile özel sağlık sigortaların da kapsamı değişti. Salgın hastalık ilan edildikten sonra özel sağlık sigortası artık devre dışı kalıyor ve tedavi giderleri devlet tarafından karşılanıyor yani tüm masrafları SGK karşılıyor.

PANDEMİ NEDİR?

Pandemi, dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Pandemi durumu virüslerde karşılaşılabilmektedir. Virüsün yayılması ve tutunması pandemik olarak yorumlanmaktadır. DSÖ, en son 2009 yılında influenza (H1N1)  virüsü nedeniyle pandemi ilan etmişti. Türkiye’de de ilk vaka 2009 yılında çıkmış ve toplam 14 bine yakın vaka görülmüştü.

TEDAVİYİ DEVLET KARŞILIYOR, ÜCRET ALINMIYOR

Pandemi ilan edildikten sonra salgın hastalık, özel sigortanın kapsamında çıkıyor. Şöyle ki; Koronavirüsün tespitini de tedavisini sadece belirlenen devlet hastaneleri yapıyor. Koronavirüs tanı ve tedavisi ile ilgili tüm süreci belirlenen devlet hastaneleri yürüttüğü için de tüm sağlık giderleri SGK tarafından karşılanıyor ve vatandaştan hiç bir ücret alınmıyor. 

 

KORONAVİRÜS TESPİT EDİLMEZSE ÖZEL SİGORTA KAPSAMINDA

Eğer bir vatandaş koronavirüs şüphesiyle özel hastaneye gider ve yapılan tetkiler sonucu rahatsızlığınızın koronavirüs teşhisi konulmaz ise tedavi özel sağlık sigortası tarafından karşılanıyor.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir